قالب تزریق پلاستیک ، قالب پلاستیک

قالب تزریق پلاستیک

 

سیستم شکل دهی ترموپلاست ها:

ترمو پلاست ها به دو گروه “تزریقی برای قطعاتی که حداقل یک سمت آن باز است و “بادی برای قطعات توخالی (مانند بطری و گالن) و یک زیر گروه ترکیب تزریق و باد تقسیم میشوند. ( از روشهای دیگر مانند روتیشن ، اکسترود و وکیوم فرمینگ به علت سهم کمتر از بازار یاد نکردم).

 

الفمکانیزم ورود مواد به قالب:

در ترموپلاست های تزریقی با توجه به شکل قطعه و تعداد حفره که خود تابع سرعت و تیراژ تولید است، سیستم راهگاه تعیین می گردد. مسیر ورود مواد ممکن است سرد یا جهت حذف ضایعات راهگاه، گرم باشد. همچنین ممکن است مواد از کنار (راهگاه معمولی، تونلی، مخفی) یا از وسط (سوزنی، مستقیم) به کویته وارد شود. موقعیت و ابعاد راهگاه علاوه بر شکل و تیراژ قطعه تابع وزن تزریق، نوع مواد و ضخامت جداره قطعه نیز خواهد بود.

 

بمکانیزم خروج قطعه:

با توجه به انقباض حرارتی مواد(پس از تکمیل عملیات تولید) قطعات به جداره سنبه قالب خود خواهند چسبید. لذا برای جدا سازی و خروج سالم محصول و بسته به شکل قطعه، نیازمند به مکانیزم خروج خواهیم بود.

 

بطور خلاصه مکانیزم های خروج در 5 عنوان زیر دسته بندی میگردد:

1-پران میله ای:

ساده ترین نوع پران بوده و برای قطعات با جداره ضخیم و عمق کم کاربرد دارد. در این مکانیزم تعدادی میله در موقعیت مناسب تعبیه شده و پس از اتمام عملیات تزریق و سفت شدن محصول، قطعه را به کمک جک مخصوص پران دستگاه به بیرون حل میدهند و سپس به وسیله ی همان جک یا فنر یا پس پران به محل اولیه بازگشته و قالب آماده سیکل بعدی میگردد.

2-کف پران:

جهت خروج قطعات با عمق و ضخامت جداره متوسط لازم است فشار خروج به لبه ها اعمال گردد. زیرا استفاده از میله پران میتواند موجب سوراخ یا بد فرم شدن محصول شود. در این مکانیزم یک صفحه به فرم لبه ی قطعه تهیه و دور سنبه قالب تعبیه می گردد، حرکت این صفحه به جلو قطعه را از قالب خارج خواهد نمود. این حرکت ممکن است بوسیله جک پران دستگاه تامین یا از حرکت باز شدن سمت ماده قالب و به کمک اتصالات مختلف تامین شود.

3-کشویی:

در صورت وجود برجستگی و یا فرو رفتگی بر روی بدنه داخلی یا خارجی محصول، لازم است قبل یا حین خروج قطعه از قالب موانع جانبی از مسیر خروج قطعه کنار بروند. برای این منظور لازم است مکانیزم حرکتی خلاف جهت حرکت خروج محصول تعبیه کرد که به نام کشویی شناخته میشود. با توجه به طول مسیر این حرکت مکانیزم محرک کشویی عموما جک یا پین کج خواهد بود. همچنین برای رفع عوارض داخلی از مکانیزم پران کج یا کشویی داخلی و یا سنبه چند تکه استفاده میگردد.

4-گیربکس:

برای رها سازی رزوه داخل یا روی قطعات نیاز به حرکت دورانی سنبه قالب خواهیم داشت. مکانیزم این حرکت بسته به تعداد کویته قالب توسط یک گیربکس تامین میشد. محرک گیربکس معمولا جک، الکترو موتور یا هیدرو موتور میباشد.

 

5-پران بادی:

برای خروج قطعات جداره نازک ته بسته با عمق زیاد گاهی تنها راه استفاده از هوای فشرده میباشد. پس از تکمیل سیکل تولید سوپاپ بادی که بر روی سنبه و یا کف ماده تعبیه شده باز و قطعه را از قالب خارج مینماید.

 

انتخاب فولاد:

جهت حفظ کیفیت محصول و دوام قالب با توجه به تیراژ، سایندگی مواد، مکانیزم های بکار رفته، سرعت تولید، انتقال حرارت، پولیش پذیری و… لازم است از متریال مناسب (معمولا فولاد) در ابعاد و ضخامت لازم بهره برد. مشهورترین فولاد مخصوص قالبهای ترموپلاست 718 آساب سوئد و cmsk بهلر آلمان (1/2312) میباشد. که با اغماض و با توجه به قیمت و شرایط بازار با آلیاژهای مشابه قابل جایگزینی است.

 

گارانتی:

با توجه به سیالیت بالایی که در نتیجه دما و فشار بالای تزریق مواد پلاستیک بوجود میاید، انتخاب صحیح فولاد و انطباقات در کلیه قطعات قالب از اهمیت بالایی برخوردار است. ترکیب یک یا چند مکانیزم جهت خروج قطعه و یا اعمال فشار بسیار بالا(مخصوصا در قطعات جداره نازک) و انتخاب فولاد نامناسب برای کویته قالب مهمترین دلیل فرسایش قطعات متحرک و در نتیجه استهلاک پیش از موعد قالب بوده و قطعه شما را با مشکل پلیسه و حتی دفرمگی روبرو خواهد نمود. این موارد بانضمام خطاهای طراحی و ساخت که شامل آب بندی قطعات و سیستم راهگاه و سیستم خنک کاری (یا پخت در ترموست ها) از مهمترین مواردی است که سلامت تولید شما را تهدید می نماید. لذا در هنگام تحویل قالب اخذ گارانتی تولید از اهم واجبات است. این گارانتی به تناسب ضرب تولید (یا زمان متناسب با آن) برای تولید میانگین پنجاه هزار قطعه پیش فرض میباشد. بدیهی است افزایش گارانتی پارامتری اساسی در تعیین قیمت تمام شده قالب خواهد بود. زیرا تمام مراحل ساخت از طراحی تا متریال و از اجرا تا عملیات تکمیلی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

ضمن سپاس از همکاری شما. به اطلاع میرسانم از این پس شما میتوانید مطالب مورد نظر خود را از طریق جستجوی مستقیم سایت قالب سازی آریا در گوگل و یا جستجوی عبارات ذیل پیگیری فرمایید:
آموزش قالب سازی صنعتی – قالب سازی دایکاست – قالبسازی کرج – آموزش قالب سازی فلزی – کارگاه قالب سازی و تزریق پلاستیک – قالب سازی تزریق پلاستیک در تهران – قالب سازی فلزی اصفهان – آموزش ساخت قالب فلزی – کتاب طراحی قالبهای فلزی – دانلود کتاب اصول طراحی قالبهای فلزی – دانلود جزوه طراحی قالب پرس – آموزش طراحی قالب سنبه و ماتریس – آموزش طراحی قالب فلزی در کتیا – آموزش قالب سازی صنعتی – قالب سازی – قالب سازی پلاستیک در تهران – قالب سازی پلاستیک در اصفهان – دایکاست اصفهان – قالب سازی دایکاست اصفهان – آموزشگاه قالب سازی – قالب سازی تزریق پلاستیک تهران – قالب سازی دایکاست – قالب سازی پلاستیک کرج – خدمات قالب سازی – قالب سازی مشهد – کارگاه قالب سازی و تزریق پلاستیک – ساخت قالب تزریق پلاستیک ارزان – ساخت قالب تزریق پلاستیک در چین – ساخت قالب تزریق پلاستیک در منزل – قالب سازی پلاستیک تهران – کارگاه تزریق پلاستیک – هزینه راه اندازی کارگاه تزریق پلاستیک – کارگاه تولید قطعات پلاستیکی – آموزشگاه قالب سازی پلاستیک – کارخانه تزریق پلاستیک – خدمات تزریق پلاستیک بادی در تهران – هزینه تزریق پلاستیک – محصولات تزریق پلاستیک – سفارش تزریق پلاستیک – تزریق پلاستیک ‏چیست – آگهی خدمات تزریق پلاستیک – تزریق پلاستیک شیراز – قالب فورج – قالب سنبه و ماتریس – تزریق پلاستیک بادی کرج – پرسکاری – قالب سبد – قالب سبد میوه پلاستیکی – قالب باکالیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *