قالبهای پلاستیک

شما جهت تولید تمام محصولات پلاستکی به ابزاری بنام قالب پلاستیک نیاز خواهید داشت.بطور خلاصه قالب پلاستک ابزاری است که پلاستک در آن شکل میگیرد. و بسته به نوع مواد ممکن است گرم به قالب وارد و در آن سرد و سخت شود (ترمو پلاست ها) مانند PPو ABS. یا سرد وارد شده و در قالب پخته و سخت شود (ترموست ها) مانند باکالیت.

نکات موثر در انتخاب قالب:

قالبسازی آریا-قالبهای پلاستیک

1-ترمو پلاست ها:

به جرات میتوان گفت با توجه به تنوع خواص و پیشرفت چشمگیری که در صنعت پتروشیمی بوجود آمده امروزه این گروه بیش از90 درصد قطعات پلاستیکی را شامل میشود. و با بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی  نیازهایی مانند: تحمل فشار و مقاومت سایشی، ضربه پذیری، تحمل دما و نور، الاستیسیته، مقاومت شیمیایی (صنایع پزشکی و غذایی)، جلا و رنگ پذیری، شفافیت، مقاومت الکتریکی، آتش خواری و… طیف بسیار وسیعی از نیازها را تحت پوشش قرار داده.

2-ترموست ها:

تحمل فشار، ضربه،دما و مقاومت الکتریکی بالا در این گروه مهمترین دلیل استفاده از آنها میباشد.که بعنوان مثال میتوان از دسته قابلمه، کلیدهای برق فشار قوی، و برخی از قطعات داخل خودرو نام برد.

قالبسازی آریا-قالبهای پلاستیک

 

3-سیستم شکل دهی ترموست ها:

تولید این مواد به کمک پرس هیدرولیک صورت گرفته و سیستم قالب با توجه به روش ورود مواد به قالب تعیین میگردد. که شامل سه دسته مستقیم، انتقالی و تزریقی میگردد.

و متعاقب این تنوع مواد و فرم، جزئیات فراوانی به قالب شما خواهد افزود. که اهم آن بدین قرار میباشد:

4-سیستم شکل دهی ترموپلاست ها:

که به دو گروه “تزریقی”  برای قطعاتی که حداقل یک سمت آن باز است و “بادی”  برای قطعات توخالی (مانند بطری و گالن) و یک زیر گروه ترکیب “تزریق و باد” تقسیم میشوند.

قالبسازی آریا-قالبهای پلاستیک

الف- مکانیزم ورود مواد به قالب:

در ترموپلاست های تزریقی با توجه به شکل قطعه و تعداد حفره که خود تابع سرعت و تیراژ تولید است، سیستم راهگاه تعیین میگردد.مسیر ورود مواد ممکن است سرد یا جهت حذف ضایعات راهگاه، گرم باشد. همچنین ممکن است مواد از کنار(راهگاه معمولی، تونلی، مخفی) یا از وسط(سوزنی، مستقیم) به کویته وارد شود. موقعیت و ابعاد راهگاه علاوه بر شکل و تیراژ قطعه تابع وزن تزریق، نوع مواد و ضخامت جداره قطعه نیز خواهد بود.

در ترموپلاستهای بادی مواد بصورت لوله (روده) از نازل عمودی دستگاه (شیر) خارج شده و بین صفحات قالب قرار میگیرد. سپس با بسته شدن قالب و قطع شدن اتوماتیک روده، نازل باد با قالب مماس شده و دمش هوا جه فرم دهی به روده صورت میپذیرد. نازل باد ممکن است در زیر روده یا کنار آن باشد که در حالت دوم گیره دستگاه همراه با قالب بصورت اتوماتیک به محل نازل منتقل میشوند.

قالبسازی آریا-قالبهای پلاستیک

ب- مکانیزم خروج قطعه:

با توجه به انقباض حرارتی مواد(پس از تکمیل عملیات تولید) قطعات به جداره سنبه قالب خود خواهند چسبید. لذا برای جدا سازی و خروج سالم محصول و بسته به شکل قطعه، نیازمند به مکانیزم خروج خواهیم بود.

بطور خلاصه مکانیزم های خروج در 5 عنوان زیر دسته بندی میگردد:

1-پران میله ای:

ساده ترین نوع پران بوده و برای قطعات با جداره ضخیم و عمق کم کابرد دارد. در این مکانیزم تعدادی میله در موقعیت مناسب تعبیه شده و پس از اتمام عملیات تزریق و سفت شدن محصول، قطعه را به کمک جک مخصوص پران دستگاه به بیرون حل میدهند و سپس به وسیله ی همان جک یا فنر یا پس پران به محل اولیه بازگشته و قالب آماده سیکل بعدی میگردد.

2-کف پران:

جهت خروج قطعات با عمق و ضخامت جداره متوسط لازم است فشار خروج به لبه ها اعمال گردد. زیرا استفاده از میله پران میتواند موجب سوراخ یا بد فرم شدن محصول شود. در این مکانیزم یک صفحه به فرم لبه ی قطعه تهیه و دور سنبه قالب تعبیه میگردد، حرکت این صفحه به جلو قطعه را از قالب خارج خواهد نمود. این حرکت ممکن است بوسیله جک پران دستگاه تامین یا از حرکت باز شدن سمت ماده قالب و به کمک اتصالات مختلف تامین شود.

قالبسازی آریا-قالبهای پلاستیک

 

3-کشویی:

در صورت وجود برجستگی ویا فرو رفتگی بر روی بدنه داخلی یا خارجی محصول، لازم است قبل یا حین خروج قطعه از قالب موانع جانبی از مسیر خروج قطعه کنار بروند. برای این منظور لازم است مکانیزم حرکتی خلاف جهت حرکت خروج محصول تعبیه کرد که به نام کشویی شناخته میشود. با توجه به طول مسیر این حرکت مکانیزم محرک کشویی عموما جک یا پین کج خواهد بود. همچنین برای رفع عوارض داخلی از مکانیزم پران کج یا کشویی داخلی و یا سنبه چند تکه استفاده میگردد.

 

4-گیربکس:

برای رها سازی رزوه داخل یا روی قطعات نیاز به حرکت دورانی سنبه قالب خواهیم داشت. مکانیزم این حرکت بسته به تعداد کویته قالب توسط یک گیربکس تامین میشد. محرک گیربکس معمولا جک، الکتوموتور یا هیدرو موتور میباشد.

 

5-پران بادی:

برای خروج قطعات جداره نازک ته بسته با عمق زیاد گاهی تنها راه استفاده از هوای فشرده میباشد. پس از تکمیل سیکل تولبد سوپاپ بادی که بر روی سنبه و یا کف ماده تعبیه شده باز و قطعه را از قالب خارج مینماید.

 

انتخاب فولاد:

جهت حفظ کیفیت محصول و دوام قالب با توجه به تیراژ، سایندگی مواد، مکانیزمهای بکار رفته، سرعت تولید، انتقال حرارت، پولیش پذیری و… لازم است از ماتریال مناسب (معمولا فولاد) در ابعاد و ضخامت لازم بهره برد. مشهورترین فولاد مخصوص قالبهای ترموپلاست 718 آساب سوئد و cmsk بهلرآلمان میباشد. که با اغماض و باتوجه به قیمت و شرایط بازار با آلیاژهای مشابه قابل جایگزینی است. در خصوص ترموست ها نیز دمای بالای پخت مواد ما را ناچار به انتخاب فولادهای مخصوص گرمکار مینماید.

قالبسازی آریا-قالبهای پلاستیک

گارانتی:

با توجه به سیالیت بالایی که در نتیجه دما و فشار بالای تزریق مواد پلاستیک بوجود میاید، انتخاب صحیح فولاد و انطباقات در کلیه قطعات قالب از اهمیت بالایی برخوردار است. ترکیب یک یا چند مکانیزم جهت خروج قطعه و یا اعمال فشار بسیار بالا(مخصوصا در قطعات جداره نازک) و انتخاب فولاد نامناسب برای کویته قالب مهمترین دلیل فرسایش قطعات متحرک و در نتیجه استهلاک پیش از موعد قالب بوده و قطعه شما را با مشکل پلیسه و حتی دفرمگی روبرو خواهد نمود. این موارد بانضمام خطاهای طراحی و ساخت که شامل آببندی قطعات و سیستم راهگاه و سیستم خنک کاری (یا پخت در ترموست ها) از مهمترین مواردی است که سلامت تولید شما را تهدید مینماید. لذا در هنگام تحویل قالب اخذ گارانتی تولید از اهم واجبات است. این گارانتی به تناسب ضرب تولید (یا زمان متناسب با آن) برای تولید میانگین پنجاه هزار قطعه پیش فرض میباشد. بدیهی است افزایش گارانتی پارامتری اساسی در تعیین قیمت تمام شده قالب خواهد بود. زیرا تمام مراحل ساخت از طراحی تا ماتریال و از اجرا تا عملیات تکمیلی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

قالبسازی آریا-قالبهای پلاستیک

شما میتوانید با جستجوی عبارات ذیل به سایت ما وارد و از خدمات یا مشاوره ی رایگان ما بهره مند گردید:

قالب زنی پلاستیک / قالب پلاستیک آماده / قیمت هر ضرب تزریق پلاستیک/ کارخانه تزریق پلاستیک / ساخت قالب بادی / ساخت قالب تزریق پلاستیک ارزان / ساخت قالب بطری / کارگاه  قالب سازی و تزریق پلاستیک / کارگاه تزریق پلاستیک در کرج / قالبسازی تهران / اصفهان / مشهد / شیراز /  ساخت قالب لاستیک / قالبسازی لاستیک / قالب تزریق لاستیک / روش ساخت قالب لاستیکی /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *